skip to Main Content

על האתר

"חֲנֹךְ לַנַּעַר עַל פִּי דַרְכּוֹ גַּם כִּי יַזְקִין לֹא יָסוּר מִמֶּנָּה".

משלי כב, ו

"אין אדם לומד […] אלא ממקום שלבו חפץ".

תלמוד בבלי, עבודה זרה, דף יט, עמוד א

כפי שהבינו כבר לפני אלפי שנים, אנחנו לומדים ממה שמעניין אותנו, ממה שנוגע בנו, ולכל אדם מסלול למידה המתאים לו.
אנו המחנכים נצליח ללמד ולהלהיב רק אם אנו בעצמנו נתחבר ונתלהב. ניגע בתלמידים רק אם נצליח לזהות את הנתיבים ללבם. הדבר דורש קשב רב כלפי תלמידינו והכרת מגוון תכנים העשויים להתאים להם.
באתר "לבנה" אנחנו מביאים תכנים בדרכים שונות ובתחומי דעת שונים כדי לעזור לכם, המחנכים –  תחילה כדי לעניין אתכם ולאפשר לכם להתעשר בחומרי לימוד, ואז כדי שתוכלו לשתף בהם את התלמידים ולהלהיב גם אותם.

מבנה האתר

האתר בנוי על פי לוח השנה העברי המלווה אותנו יום-יום. הוא מחולק לחטיבות על פי חודשי השנה ומפגיש אותנו עם נושאים הקשורים לחודש – אם חג או מועד שחלים באותו חודש אם נושא שמאפיין את החודש. חטיבה נוספת, ראש חודש, בוחנת את נושא הזמן מהיבטים שונים.
בכל נושא מובאים סוגים שונים של פריטים – מקורות יהודיים קלסיים וחדשים, הגות ישראלית, יצירות אמנות, ספרות כללית ועוד ועוד.  למקורות היהודיים יש מקום נרחב באתר, שכן שהתרבות היהודית היא הבמה העיקרית שאנו בקרן תל"י עומדים עליה, אך לשמחתנו אנחנו חיים בעולם רב-תרבותי, ולכן הבמה רחבה ופתוחה. וכך לעתים נחבר למשל יצירת אמנות למקור יהודי, ונבחן כיצד היצירה והמקור מתכתבים זה עם זה ומעשירים זה את זה.

כיצד עובדים עם האתר

הפריטים באתר הם מעין לבֵנים, ומהם כל מחנך או מחנכת יבנו לעצמם את יחידת הלימוד. אפשר להתמקד בפריט אחד בלבד בשיעור או לבנות את השיעור מכמה פריטים שכל אחד מהם מציג זווית אחרת של הנושא. באתר משאבים רבים ועשירים – אנו מזמינים אתכם להרכיב מהם את מה שמתאים לצרכים שלכם ושל תלמידיכם.

למי מיועד האתר? 

האתר פונה בעיקר למחנכים ולמחנכות בבית הספר היסודי. עם זאת מובן שאפשר להשתמש בתכנים המובאים ולהתאים אותם לבני גילים אחרים. התכנים מכוונים בעיקר לחינוך הפורמלי, אך עם התאמות מעטות הם יתאימו גם לחינוך הלא פורמלי.

נלמד זה מזה

תוך כדי הקריאה ייתכן שיצוצו אצלכם רעיונות נוספים ("איך הם לא הביאו את זה?"). אז בבקשה, הציעו את ההצעות שלכם! כמו כן אתם מוזמנים לשתף אותנו בהצעות לנושאים נוספים, על פי החודשים.

אודות 1

קרן תל"י – מי אנחנו?

חינוך תל"י  מזמן שיח קהילתי מהותי בזהות יהודית-ישראלית ברוח פלורליסטית. חינוך זה שואף לעצב אישיות רחבת אופקים שעולמה מורכב הן מרובדי המורשת היהודית הן מרובדי התרבות הכללית. חינוך תל"י מבקש לחזק בקרב תלמידיו את תחושת השייכות והמחויבות לעם היהודי, למורשתו ולהמשכיותו. חינוך תל"י מחנך למעורבות חברתית ובכך תורם לעיצוב דמותה של החברה הישראלית במדינה יהודית ודמוקרטית. חינוך תל"י נותן מענה לרצונם של הורים ושל צוותי חינוך להיות שותפים בעיצוב החינוך היהודי של ילדיהם, על פי המאפיינים הייחודיים של קהילת בית הספר, ובתוך כך לחשוף לפניהם את ריבוי הזהויות ואת הרעיון של כיבוד השונות. בכך חינוך תל"י הוא חלופה חינוכית במסגרת החינוך הממלכתי.

קרן תל"י – עקרונות מנחים

 

צוות אתר "לבנה"

רכזת האתר: איילת גרשוני

כותבים: איילת גרשוני, קרול רוזנטל, דפנה ידידיה קימל, נעמה אבידן, דינה טלר, רננה אברון הוכברג, מורן פלד, תהילה שפר

ייעוץ: ברברה מזרב, רונית ארז

עיצוב: נריה צור, סטודיו דוב אברמסון

תכנות: מיכאל בלק, עודד טלמון

עריכת לשון וניקוד: פנינה לוי

זכויות יוצרים: כרמל גורני

תוספת התכנים לאתר לבנה מוקדשת באהבה על ידי ד"ר רבקה שרמן-גולד וארוינג גולד לזכר שרה (בכנר) שרמן, אשתו של יעקב שרמן (אביה של רבקה) ולילדיהם: מרדכי (בן 6) משה (בן 4) וולף זאב (בן שנה) הי"ד, שנרצחו בשואה, בבלזץ פולין תש"ב.

The content upgrade of this site is lovingly dedicated by Dr. Rivka Sherman-Gold and Irving Gold to the memory of Sara (Bachner) Scherman, wife of Yaakov Scherman (Rivka’s father), and their children Mordechai (age 6), Moshe (age 4) and Wolf Zeev (age 1), who were murdered in the Shoah, in Belzec, Poland 1942

קרן החינוך למען בתי ספר תל"י

אברהם גרנות 4 ירושלים; ת"ד 16080, מיקוד 9116002
טלפון 074-7800764
פקס 02-6481361
Nurit@tali.org.il

זקוקים לחומרי למידה לגן, לכיתה ולמשפחה?

השאירו פרטים והצטרפו לאלפי נשות ואנשי חינוך המקבלים מאיתנו מעת לעת חומרים מעניינים ומגוונים המותאמים לצרכים שלהם.

תוספת התכנים לאתר לבנה מוקדשת באהבה על ידי ד"ר רבקה שרמן-גולד וארוינג גולד לזכר שרה (בכנר) שרמן, אשתו של יעקב שרמן (אביה של רבקה) ולילדיהם: מרדכי (בן 6) משה (בן 4) וולף זאב (בן שנה) הי"ד, שנרצחו בשואה, בבלזץ פולין, תש"ב.

The content upgrade of this site is lovingly dedicated by Dr. Rivka Sherman-Gold and Irving Gold to the memory of Sara (Bachner) Scherman, wife of Yaakov Scherman (Rivka’s father), and their children Mordechai (age 6), Moshe (age 4) and Wolf Zeev (age 1), who were murdered in the Shoah, in Belzec, Poland 1942.

אתר זה פועל
ברישיון אקו״ם

Back To Top

זקוקים לחומרי למידה לגן, לכיתה ולמשפחה?
השאירו פרטים והצטרפו לאלפי נשות ואנשי חינוך המקבלים מאיתנו מעת לעת חומרים מעניינים, מגוונים המותאמים בדיוק לצרכים שלהם.

*מי שלא מעוניין לקבל חומרי למידה איכותיים בחינם – זה גם בסדר, פשוט לחצו על ה-X בצד שמאל למעלה.